Conform informațiilor oferite de Impactpress, polițistul local din Dumbrăvița care a fost săltat miercuri de procurori, acuzat că ar fi falsificat mai multe amenzi, este cel care în 2019 l-a prins „rupt de beat” la volan pe fostul șef al Camerei de Conturi Timiș, instituția care verifică modul în care sunt cheltuiți banii publici.
Mai exact, în decembrie 2019, în preajma sărbătorilor de iarnă, fostul director al Camerei de Conturi Timiș, Vasile Melciu, a fost oprit pe o stradă din Dumbravița înainte să producă vreo tragedie. Finanțistul s-a urcat băut la volan, iar în dreptul parcului central din localitate a fost la un pas să lovească o tânără pe trecerea de pietoni. Momentul a fost observat de Richard Meleșcanu, polițistul local care patrula în zona târgului de Crăciun, astfel că acesta a decis să-l oprească pe șoferul neatent. L-a blocat în trafic și a chemat un echipaj de la IPJ Timiș.
Martorii au spus atunci că Melciu era atât de beat încât abia se mai ținea pe picioare și urla la polițiști că îi va da afară dacă nu îl lasă să plece, că îi dezbracă de uniformă și că îi cumpără. Surse medicale au declarat că, în urma analizelor de sânge, Vasile Melciu ar fi avut o alcoolemie de 3,45 mg/l, un adevărat record în statistica privind șoferii care au fost prinși băuți vreodată pe șoselele din Timiș.
În urma acestui incident, fostul director al Camerei de Conturi Timiș a fost condamnat definitiv la 2 ani și jumătate de închisoare cu suspendare și 90 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității la Societatea de Transport Public Timișoara sau la Piețe SA. De precizat faptul că finanțistul Vasile Melciu și-a terminat de ispășit pedeapsa de muncă în primăvara acestui an, conform constatării Judecătoriei Timișoara publicată aici.
Vă reamintim că polițistul local Richard Meleșcanu a fost acuzat săptămâna aceasta de săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu, fals intelectual și uz de fals. După audiere, judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul Timiș a decis ca agentul să fie plasat sub control judiciar timp de 60 de zile.