Amenință ChatGPT viitorul medicinei?
Nu cred. Părerea mea este că diversele aplicații de inteligență artificială (că nu e numai ChatGPT) vor duce la o evoluție a medicinei, în condițiile în care 97% din diagnostice sunt corecte, un procent la care medicii, mai ales generația actuală, nu pot decât să viseze.
Da, Inteligența Artificială va duce la transformări imense, așa cum a dus și inventarea războiului de țesut și în general Revoluția Industrială, dar nu medicina în sine, adică sănănatea noastră, trebuie să se simtă amenințată, ci doar medicii care nu se ridică la nivelul de calificare care este presupus că trebuie să-l aibă cineva în mâinile căruia ne punem viața.
Într-o știre mult difuzată în ultimele 24 de ore este vorba despre nu știu ce suporteri și Kosovo.
Chestia asta este mai complicată decât pare. Și e mai mult o problemă filozofică decât istorică sau politică.
Întrebarea care se pune este dacă o populație, parte a unui stat oarecare, are dreptul să-și hotărască soarta așa cum crede ea că este bine, chiar dacă asta înseamnă să se rupă de țara mumă și să devină independentă, sau să se alipească unui stat vecin, sau, dimpotrivă, statul ăla mai mare trebuie să hotărască soarta acelor oameni în funcție de cum dictează majoritatea.
Și la întrebarea asta trebuie răspuns cu o regulă general valabilă, nu să folosim unități de măsură diferite de fiecare dată când situația ne convine sau nu ne convine.
Parlamentul European propune reguli mai stricte care să limiteze poluarea.
Noi, românii, am găsit deja soluția pentru a rezolva această problemă:
Fie că facem site-urile să arate că aerul este mai curat decât e în realitate, fie că pur și simplu dezactivăm senzorii care indică parametri care ar putea să arate că aerul nu este chiar atât de curat cum îl credem noi.
În fond asta este important, pe asta se bazează întreaga societate românească, forma, să arate bine site-ul ăla, nu faptul că în aer ar putea fi tot felul de substanțe care ne pot înbolnăvi.
Administrația locală, cea de la noi, ar putea să ofere consultanță în acest domeniu. Ia uitați-vă la poza de sus ce frumos arată graficul ăla care ne prezintă poluarea cu oxizi de azot, chiar la ora când scriu aceste rânduri: nimic, deci poluare zero. De unde rezultă că în Timișoara nu trebuie să luăm nici un fel de măsuri, avem un aer mai curat decât în Alpi.
Ciolacu ne liniștește, nu ne atacă nimeni. Și, chiar dacă e PSD-ist, eu cred că are dreptate, hai să ne vedem de necazurile noastre și să nu ne lăsăm păcăliți de tot felul de știri care nu au alt scop decât să ne distragă atenția de la lucruri mult mai importante.
România pierde miliarde de euro dacă nu își rezolvă problemele.
Nu cred că și le va rezolva, pentru că cei care au de pierdut sunt chiar cei care ar trebui să le rezolve.
Așa că vom proceda la fel cum am procedat întotdeauna în istorie, mai bine pârjolim pământul și otrăvim fântânile, în loc să piardă cât de puțin cei care au mult prea mult.
Familia tinerei care a murit la Botoșani pentru că pe niște medici ticăloși i-a durut în cur cere despăgubiri de 7 milioane de dolari.
Și bine face.
Nu pentru că ar fi onest să ne îmbogățim de pe urma morților, pentru că nu este. Dar în felul ăsta, dacă-i pedepsim aspru pe cei vinovați, poate că ceilalți vor învăța că nu este bine să facă cum au făcut cei pedepsiți.
Doar că pentru ca această pedeapsă să aibă efect, ar trebui pedepsiți exact cei vinovați, cu nume și prenume, nu spitalul sau statul, adică noi toți. Pentru că nu este normal ca noi toți să fim pedepsiți pentru că unul sau doi medici au fost niște nemernici.
Medicii stomatologi cer statului să finanțeze medicina dentară.
Nu am văzut vreun apel al asociaţiilor profesionale ale medicilor stomatologi să le ceară acestora să fie mai puțin lacomi. Sau să fie mai pregătiți profesional. Pentru că acestea sunt de fapt principalele motive pentru care oamenii se feresc de dentiști ca dracul de tămâie, nu numai că orice intervenție este dureroasă, nu numai că orice îți face dentistul ăla este enorm de scump, dar după aceea mai ai și tot felul de probleme.
Cei care au stricat iarba în Piață Unirii au fost amendați.
Și problema asta este mult mai complicată decât pare la prima vedere, că iarba aia crește, dar problema rămâne.
Este oportun să organizăm tot felul de evenimente din astea efemere în urma cărora nu rămâne nimic? Sau este mai bine să cheltuim banii pe lucruri care rămân?
Este mai bine, de exemplu, să băgăm banii în amenajarea unui muzeu tehnic, acolo la fostul depou de tramvaie, sau la fostul depou de locomotive, sau la Turbină, sau este mai bine să dăm acești bani unor tineri care bat într-un tam-tam în Piața Sfântul Gheorghe așezați pe un balot de fân, sau fac nu știu ce chestie efemeră din spumă de montaj?
Nu în ultimul rând, părerea mea este că nu cei cu Plai-ul trebuie amendați, amendați trebuie să fie cei care le-au aprobat să-și pună corturile alea pe iarbă, în condițiile în care puteau să le pună în Piața Operei, sau în Piața Traian sau altundeva.
Și din nou, se pune întrebarea de mai sus, noi cetățenii orașului, am rămas cu ceva după ce niște oameni s-au jucat cu corturile alea? Ceva cât de mic, să spunem un copac mare plantat în mijlocul unui sens giratoriu. Sau am cheltuit niște bani ca să spunem că am făcut ceva?
***
ChatGPT amenință viitorul medicinei? Diagnostice corecte în 97% din cazuri | STUDIU
Un studiu realizat de cercetătorii olandezi a dezvăluit că un chatbot de inteligență artificială (IA) numit ChatGPT a fost capabil să pună diagnostice în medicina de urgență la fel de bine precum medicii și, în unele cazuri, a reușit să-i depășească.
China inaugurează cel mai avansat turn de observaţie marină din lume
Turnul va fi echipat cu cel mai mare număr de senzori de monitorizare pe care-l au structurile de cercetare marină chineze.

Reguli mai stricte care să limiteze poluarea au fost propuse de Parlamentul European, după ce a adoptat miercuri poziția asupra îmbunătățirii calității aerului în UE.
Documentul susține obiective mai stricte decât cele din propunerea inițială a Comisiei pentru câțiva poluanți, inclusiv particulele fine (PM2.5, PM10) dioxidul de azot (NO2), dioxidul de sulf (SO2) și ozonul (O3), pentru a asigura un aer respirabil în UE și care să nu dăuneze ecosistemelor naturale sau biodiversităţii. Obiectivele propuse de Comisie ar trebui să fie considerate doar ținte intermediare și să fie atinse până cel târziu în 2030, a anunțat miercuri Parlamentul European.
Telescopul James Webb a descoperit un posibil semn de viaţă pe o planetă îndepărtată
Telescopul spaţial James Webb de la NASA a descoperit o moleculă care ar putea reprezenta un semn de viaţă pe o planetă îndepărtată.
Ciolacu, despre incidentele de la graniţă: nu ne atacă nimeni, oameni buni, o luăm razna cu toţii
Premierul Marcel Ciolacu a comentat incidentele de la graniţa României cu Ucraina. Nu ne atacă nimeni, oameni buni, o luăm razna cu toţii, a fost mesajul prim-ministrului român.
România pierde peste 4 miliarde de euro dacă nu rezolvă pensiile speciale și spitalele

Ministrul de Finanțe, Marcel Boloș, a avertizat că, dacă reforma pensiilor, inclusiv a pensiilor speciale, nu va fi făcută, România va pierde 1,4 miliarde de euro, sumă ce poate fi tăiată de Comisia Europeană. Pe lângă reforma pensiilor, România va mai pierde și alți bani europeni prevăzuți în PNRR, miliarde de euro, dacă nu […]
Soluția Guvernului pentru eliminarea pensiilor speciale

Conform unor surse guvernamentale, soluția prezentată de către specialiștii din România la Bruxelles este supraimpozitarea cu 20% a părții de necontributivitatea din toate pensiile speciale. Această formulă se va aplica și pensiilor magistraților, dar și celor din domeniul apărării și siguranței naționale. Această lege este esențială pentru ca România să poată închide jalonul din PNRR […]
Producția industrială scade cu 5% după primele șapte luni

Rezultatele negative din industrie consemnate la finele lunii iulie a acestui an au apărut ca urmare a scăderilor producţiei şi furnizării de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-11,2%) şi industriei prelucrătoare (-4,4%). Pe de altă parte, industria extractivă a crescut cu 3%, ca serie brută. Ca serie ajustată în funcţie […]

Schimbarea taxării la activități independente – PFA pe care o dorește ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, în privința CASS îi avantajează pe cei care câștigă mulți bani. Cei cu venituri sub plafon, vor plăti 10% la cât câștigă.
Ancheta declanșată la Inspectoratul General pentru Aviație de Parchetul European, condus de Laura Codruța Kovesi, vizează modul în care au fost cheltuiți banii europeni alocați pentru cumpărarea, de la compania americană Fargo Jet Center, a două ambulanțe aeriene.
Familia Alexandrei, femeia însărcinată din Botoșani care a murit în spital, cere despăgubiri de peste 7 milioane de euro.

Medicii stomatologi cer statului să finanțeze medicina dentară. În timp ce în România acordă un buget mic unui medic pentru toți pacienții săi, în UE bugetul este strict direcţionat per pacient.
TIMISOARA. „Si mie imi sta bine in lesa! Ia-ma acasa!” este campania de promovare a adoptiilor din adapostul public pentru caini la Timisoara. Un nou targ de adoptii de catei va avea loc in Parcul Alpinet, langa terasa Flora, in zilele de 16 si 23 septembrie, intre orele 10.00 si 14.00.
Centrul Cultural Plai amendat cu 5.000 de lei pentru deteriorarea gazonului din Piața Unirii

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au luat, în cursul zilei de ieri, măsura sancționării contravenționale în cazul Centrului Cultural Plai, care a organizat un eveniment în intervalul 06-10.09.2023, în Piața Unirii din Timișoara. În cadrul manifestării au fost amplasate pe spațiul verde mai multe corturi gonflabile, fiind deteriorat gazonul din locația menționată. Ca urmare a acestui fapt, polițiștii locali au aplicat o sancțiune de 5.000 de lei, conform Legii 24/2007, cu obligativitatea de a aduce spațiul verde la starea inițială, printr-un operator autorizat.
TIMISOARA. Dupa ce Primaria Timisoara a impus concurs pentru menestrelii de pe strazile orasului, acum incep examenele. CITESTE SI: ‘Scaneaza dracu’ prostiile astea. Nu afli nimic wow. Vara ne coacem de cald in hala asta, iarna dardaim de frig, geamurile sunt sparte’. Furiosi, producatorii din Iosefin fac misto de ‘digitalizarea’ societatii de Piete a Primariei […]
Mai multe străzi din zona centrală a Timișoarei, închise sâmbătă pentru un eveniment sportiv

Primăria Timișoara a anunțat restricții de circulație în zona centrală, pentru desfășurarea celei de a 23-a ediție a Crosului Loteriei. „La solicitarea Loteriei Naționale, Comisia de circulație de pe lângă Primăria Municipiului Timișoara a avizat desfășurarea în data de 16 septembrie a Crosului Loteriei Române Ediția XXIII. Din motive organizatorice, evenimentul atrage după sine închiderea […]

Gala de Blues/Jazz „Kamo” continuă să scrie istorie și ajunge anul acesta la ediția a XXXII-a. Cel mai longeviv festival de jazz şi blues din Timişoara şi al doilea cel mai timpuriu festival de jazz din ţară, evenimentul reunește și în acest an artiști de valoare ai genului din Anglia, Germania, Olanda, Serbia și România. […]
AMR 3 zile! Lepa Brena ne va încânta din nou într-un concert special
Celebra cantareata din fosta Iugoslavie Lepa Brena, supranumita Diva din Balcani, revine intr-un concert la Timisoara, in Capitala Europeana a Culturii 2023. Concertul va avea loc pe 16 septembrie, de la ora 21.00, in parcarea VIP a Complexului Iulius Town. In deschidere va concerta Maria Didraga, cunoscuta artista din Banat. Lepa Brena revine la Timisoara, […]
Ce facem astăzi, 14 septembrie 2023, în Timișoara?
Ateliere interactive de grafică și fotografie, artă video și proiecții de filme, muzică, dans și degustări de vin, spectacol de teatru, karaoke sau expoziții – sunt câteva dintre evenimentele la care puteți lua parte joi, 14 septembrie.












