PSD Dâmbovița acuză USR PLUS că „instigă la ură și xenofobie” prin sloganul „O Românie fără hoție” tipărit pe afișe. Astfel, organizația a depus o plângere la Biroul Electoral de Circumscripție 16 Dâmbovița în care subliniază că „această alianță electorală folosește mesaje care dezavantajează toți competitorii electorali”, prin afișele cu sloganul respectiv.
Nu a fost cvorum în Senat la votul iniţiativei USR ”Fără penali în funcţii publice”. Prin urmare, a ieşit parţial bine pentru toată lumea. USR poate ataca în campanie partidele traţionale, pe motiv că au blocat Fără penali. PNL scapă de referendum în ziua alegerilor, deci nu întăreşte USR. Iar PSD evită, elegant, întâlnirea cu fantoma lui Liviu Dragnea.
ÎPS Teodosie s-a plasat în fruntea unui pluton sobornicesc ce s-a preumblat noaptea, în dangăt de clopote, înarmat cu lumânări de circa 1 m lungime, de la spitalul din Cogealac până la o biserică din localitate.
Virusologul italian Fabrizio Pregliasco, cercetător la Universitatea din Milano și director de sănătate al Institutului Irccs Galeazzi din Milano, afirmă că al doilea val al coronavirusului „este mai ușor de gestionat acum, deoarece nu mai […]
Vestea că vaccinul anti-COVID de la Pfizer şi BioNTech este eficient în proporție de 90% a făcut, luni, încojurul lumii. Astăzi, Comisia Europeană a anunţat că a încheiat un contract pentru achiziţia a 300 de milioane de doze de vaccin, dar până când serul va ajunge să fie distribuit, va mai avea câteva obstacole de trecut. Printre acestea se află și condiția specială de păstrare a acestuia: la minus 75 de grade, scrie CNN.
Albert Bourla, directorul executiv al producătorului american de medicamente Pfizer, a vândut luni acțiuni în valoare de 5,6 milioane de dolari pe care le deținea la gigantul american. Vânzările au survenit exact în ziua în care Pfizer și partenerul său, compania germană BioNTech, au anunțat că vaccinul lor anti-Covid are o eficiență de 90%, scrie Business Insider.
Fondul Suveran Rus (RDF) şi Institutul Gamaleia, creatorii vaccinului anti-COVID-19 Sputnik-V, aflat în prezent în faza a treia a testelor clinice, au dat asigurări miercuri că acesta este eficient în proporţie de 92%, la o zi după ce laboratoarele american Pfizer şi german BioNTech au anunţat că vaccinul lor are o eficacitate de 90%, relatează AFP.
Agenția braziliană de reglementare în domeniul sănătății a autorizat miercuri reluarea studiilor clinice ale vaccinului anti-Covid CoronaVac, dezvoltat de laboratorul chinez Sinovac, după ce în urmă cu o zi anunțase suspendarea acestora în urma morții unui voluntar, transmite AFP.
Noul primar al Timișoarei a constatat, după primele zile în funcție, că o bună parte din activitatea sa se aseamănă muncii unui detectiv. Dominic Fritz i-a răspuns și fostului edil-șef, care l-a acuzat că nu știe ce vorbește când spune că starea financiară a primăriei e precară.
Clinica de Radioterapie a Spitalului Municipal nu mai poate fi mutată, cel puțin deocamdată, în clădirea STPT de pe Intrarea Doinei. Aceasta după ce consilierii locali și-au dat acordul ca primăria să cumpere imobilul în care a funcționat Liceul Lenau. Nu sunt bani și nu se știe dacă municipalitatea va mai cumpăra clădirea.
Fără rugi sau chermeze nesemnificative pe banii Consiliului Judeţean Timiş
Președintele CJ Timiș, Alin Nica, a trasat două direcții strategice aparatului de specialitate al consiliului județean: eficientizare prin digitalizare…
Istoria si povestile cartierului Elisabetin din Timisoara, online sau la pas
TIMISOARA. Retraieste istoria, afla povestile si calatoreste in atmosfera Timisoarei vechi online sau la pas prin cartierul Elisabetin, cu ajutorul expozitiei: ”Patrimoniul sub reflectoare. Cartierul Elisabetin si Netti dr. Diel – O lume intr-un cufar” Timisorenii si nu numai, vor avea parte incepand de vineri, 13 noiembrie, de o incursiune virtuala in lumea Timisoarei de […]
Tatăl meu m-a învățat ce înseamnă demnitatea, chiar dacă sunt rom crescut în sărăcie
Tata a fost ultimul copil al unei familii simple de romi, din Comrat, un mic oraș basarabean. Bunicul era fierarul satului și meseria asta asigura un trai decent întregii familii. Prin anii 30, printr-o conjunctură, ai lui au decis să se mute la Galați, unde au început să strângă porci pe care îi vindeau unei fabrici de mezeluri din București. Cei șapte copii mergeau la școală și bucuria era la ea acasă. Și-au cumpărat o casă frumoasă, undeva pe strada Poșta Veche, și câțiva ani au trăit fericiți. Războiul însă a distrus liniștea familiei, pentru că a adus cu sine tot ce este mai rău.
Accept: Șase raportori ONU solicită explicații României pentru scoaterea educației sexuale din școli
Șase Raportori ai Organizației Națiunilor Unite au solicitat Guvernului să dea explicații la Geneva despre asigurarea educației pe tema egalității și identității de gen în școli și universități și pe tema accesului elevilor la educație sexuală corectă pentru copii, adolescenți și tineri, scrie Mediafax.
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a adus miercuri noi critici unor instituții din subordine, de data aceasta inspectoratelor teritoriale de muncă, unde sesizările primite de la oameni ajung toate la inspectorul şef, care „le distribuie pe criterii care au la bază orice altceva, mai puţin obiectivitatea şi eficienţa”. Ea acuză Inspecția Muncii că este „ruptă de societate” şi de problemele oamenilor.
Ministerul Economiei a anunțat, miercuri, că va redeschide înscrierea la microgranturile pentru microîntreprinderi, PFA, ONG și cabinete medicale individuale eligibile, în cadrul schemei de ajutoare de stat pentru redresarea din criza COVID-19.
Cu doar câteva săptămâni înaintea alegerilor parlamentare, principalele partide de dreapta își dispută viitorul guvernării. Liderii USR-PLUS pun condiții pentru o eventuală coaliție de guvernare, în timp ce PNL își exprimă intenția de a guverna fără partidul condus de Dan Barna și Dacian Cioloș.
CCR amână din nou o decizie privind numirea lui Florin Iordache la şefia Consiliului Legislativ
Curtea Constituţională a amânat din nou miercuri o decizie asupra sesizărilor PNL şi USR privind numirea prin votul în plenul reunit al Parlamentului a lui Florin Iordache în funcţia de preşedinte al Consiliului Legislativ.
Curs BNR valabil pentu astăzi 12.11.2020
Austria vrea să introducă închisoarea pe viață pentru fapte de terorism
Austria ia măsuri mult mai ferme impotriva terorismului. Cancelarul Sebastian Kurz a anunțat că guvernul său intenționează să permită instanțelor să îi închidă pe cei acuzați de fapte de terorism pe termen nelimitat.
Membrii Parlamentului refuză să susțină uciderea a milioane de nurci după suspiciunile apărute legate de riscul apariției unor boli și amenințarea adusă locurilor de muncă, relatează The Guardian. Guvernul Danez a renunțat astfel la încercarea de a adopta de urgență o nouă lege care să permită sacrificarea nurcilor din toată țara. Fermierii au urmat însă primul ordin dat de autorități și au ucis deja peste 10 milioane de nurci.
Rareș Bogdan se supărase îngrozitor pe PNL atunci când partidul transpira cărând pesediști în partid înainte de locale. S-a supărat îngrozitor, în sensul că s-a îmbrăcat frumos, a țipat, și-a șters o băluță cu cârpița de la piept și aia a fost, s-a întors la salariul de europarlamentar. S-a întors însă acum pentru a-și ajuta în campanie un bun prieten politic. E vorba de Florin Roman, un tip la fel de rudimentar, însă mai prost îmbrăcat.