Un bărbat a fost amendat zilele trecute de polițiștii locali din Timișoara deoarece, aflat la volanul unui microbuz înmatriculat în județul Argeș, a deranjat cetățenii de pe mai multe străzi din oraș prin strigăte la o portavoce.
Bărbatul în vârstă de 42 de ani, cu domiciliul în Căzănești – Ialomița, a fost suprins pe strada Geneva. Însoțit de un alt bărbat, acesta mergea cu mașina prin oraș și striga la portavoce că vrea să cumpere materiale feroase și neferoase. Bărbatul a fost amendat cu 1000 de lei.
„Astfel de practici au mai fost sesizate de cetățeni care au semnalat prezența celor care îi deranjează prin aceste metode. Săptămâna trecută colegul celui surprins zilele acestea a fost sancționat cu 200 de lei pentru că folosea portavocea pentru a achiziționa fier și alte obiecte uzate, pe străzile Clabucet și Gorunului”, a declarat Daniela Seracin, purtătorul de cuvând al Poliției Locale Timișoara.
Astfel de probleme au mai fost sesizate de cetățeni și pe străzile Bârzava, Ion Rațiu și Paganini. Polițiștii locali atrag atenția că astfel de practici sunt interzise, iar cei depistați vor fi amendați conform legilor în vigoare.