Primăria Municipiului Timișoara a anunțat recent finalizarea unei serii de proiecte majore în Cartierul Ciarda Roșie, într-un efort imparțial de a îmbunătăți condițiile educaționale și infrastructura locală. Potrivit declarațiilor oficiale, aceste intervenții au fost realizate în urma sesizărilor și solicitărilor cetățenilor, precum și în baza constatărilor echipelor municipale în teren.
Conform comunicatului oficial, Școala Gimnazială 20 a fost beneficiara unei reabilitări ample, incluzând terenul de sport, curtea, aleile și locul de joacă. Elevii se vor bucura acum de condiții mai sigure și moderne, iar o parcare centrală a fost amenajată pentru a deservi școala, biserica și dispensarul.
În răspuns la cererile locuitorilor din Ciarda, străzile de pământ din zona Iuliu Podlipny/Ștefan Luchian au fost pietruite, iar Primăria a anunțat că va pregăti documentații pentru a le transforma în drumuri de oraș. Trotuarul de pe strada Nicolae Cocea a fost reparat parțial, iar finalizarea lucrărilor este programată pentru începutul acestui an.
În continuare, Parcul 3 August (fost Humulești) a fost reabilitat, iar echipamentele de joacă vechi au fost înlocuite cu unele noi. Peste 200 de arbori au fost plantați în cartier, iar coșuri ecologice stradale au fost instalate pentru prima dată.
Prin intermediul bugetării participative, cartierul a obținut finanțare pentru un spațiu multifuncțional, ce va include un teren multisport, coșuri de baschet, porți de minifotbal/handbal, un loc de joacă pentru copii, bănci și coșuri de gunoi antivandalism. În jurul terenului vor fi amenajate alei de acces, iar aproximativ 50 de arbori vor completa peisajul.