Doi oameni ai străzii din Arad, acuzați de tentativă de omor, vor fi rejudecați de la început, după ce Tribunalul Arad a pronunțat o sentință fără a-și motiva decizia în termenul legal. Cei doi agresori, care își recunoscuseră faptele, au fost condamnați în primă instanță la 13 ani de închisoare, dar hotărârea a fost desființată de Curtea de Apel Timișoara, care a dispus rejudecarea cazului.
Dosarul se referă la un incident petrecut într-o casă părăsită, unde cei doi agresori l-au înjunghiat pe un alt om al străzii, de la care au sustras un telefon mobil și 30 de lei. Atât agresorii, cât și victima, erau oameni ai străzii, fără domiciliu stabil, și aveau probleme de dependență de substanțe și înclinații homosexuale. În urma incidentului, victima a fost transportată la spital cu mai multe răni.
Procesul penal a avut loc la Tribunalul Arad, care i-a găsit pe cei doi vinovați de tentativă de omor și i-a condamnat la o pedeapsă de 13 ani de închisoare. Sentința a fost atacată cu apel la Curtea de Apel Timișoara.
Cu toate acestea, instanța de apel a constatat că hotărârea Tribunalului Arad nu a fost însoțită de o motivare corespunzătoare. În sentința prin care a desființat decizia inițială, Curtea de Apel Timișoara a subliniat că lipsa unei motivații fundamentate încalcă principiul fundament al unei hotărâri judecătorești, scrie Adevărul.
Magistrații au criticat faptul că instanța de fond s-a limitat la enumerarea probelor și la prezentarea stării de fapt, fără a individualiza acțiunile ilicite ale fiecărui inculpat în raport cu declarațiile acestora și apărările prezentate. Astfel, Curtea de Apel a constatat că hotărârea Tribunalului nu respectă cerințele de motivare ale unei decizii judecătorești.
În urma deciziei Curții de Apel Timișoara, cazul celor doi condamnați va fi rejudecat într-o altă instanță. Decizia Curții de Apel este definitivă.
foto (c) Inquam Photos / Octav Ganea