Societatea de termoficare Colterm a anunțat că va crește temperatura de livrare a agentului termic, începând de duminică, 5 februarie.
Această măsură a fost luată în contextul prognozei unei scăderi a temperaturilor în perioada următoare. Totodată, reprezentanții Colterm dau asigurări clienților că aprovizionarea constantă cu cărbune va permite funcționarea în condiții optime.
„Dorim să aducem la cunoștința clienților Colterm că, având în vedere prognozata scădere a temperaturilor din perioada următoare, începând de duminică, 5 februarie, vom crește parametrii de furnizare a agentului termic. Totodată, mai dorim să îi asigurăm pe abonații noștri că, deși la raportările pe care le transmitem la final de lună stocurile de cărbune par a fi suficiente doar pentru câteva zile de funcționare, aprovizionarea constantă ne permite să funcționăm în parametrii optimi, lucru verificat chiar în perioada precedentă, cu ocazia comunicărilor lunare privind situația stocurilor de combustibil ale companiei”, au transmis reprezentanții Colterm.