Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a declarat, astăzi, că 70 de primării din județ au solicitat 15.000 de scaune de pe stadionul „Dan Păltinisanu”.
„O parte din ceea ce a însemnat acest stadion simbol al Banatului a rămas, totuși, cu noi într-un fel. În jur de 15.000 de scaune au fost solicitate și preluate de către aproape 70 de primării din județ, dar și alte obiecte care pot fi folosite în continuare”, a spus Alfred Simonis, care a adăugat că doi dintre cei patru stâlpi ai nocturnei vor ajunge la Lugoj, iar ceilalți doi la Șag.
Așa cum InfoTimisoara a precizat, câteva zeci de scaune de pe legendara arenă vor ajunge și la arena „Gheorghe Rășcanu”, unde oficialii secției de rugby vor înlocui ultimele gradene din lemn existente acolo.
Revenind la vizita de lucru întreprinsă de Alfred Simonis la stadionul „Dan Păltinișanu, acesta s-a arătat mulțumit de stadiul lucrărilor întreprinse de angajații firmei care a câștigat licitația de demolare a stadionului.
„Compania care execută lucrările are un ritm bun, iar dacă acesta va fi susținut în continuare, cel mai probabil demolarea va fi finalizată înainte de termenul prevăzut în contract, adică opt luni”, a mai spus liderul PSD Timiș.
Acesta a mai arătat că, în paralel, Compania Națională de Investiții se află pe finalul fazei de analiză a ofertelor depuse.
„Am promis timișenilor și timișorenilor acest obiectiv și facem toate demersurile ca operațiunea sa nu aiba sincope. În paralel, CNI se află pe finalul fazei de analiză a ofertelor. Este posibil ca, în zilele următoare, să știm și numele constructorului. Dacă nu vor exista contestații, ne așteptăm ca înainte de încheierea acestui an să demarăm și ridicarea noii arene”, a explicat Alfred Simonis.
La finele lunii ianuarie, autoritățile au semnat contractul cu firma câștigătoare a licitației pentru demolarea stadionului Dan Păltinișanu, după ce, în prealabil Consiliul Național pentru Soluționarea Litigiilor respinsese contestația. Pentru demolarea arenei, firma SMZ Impex din Cluj-Napoca va primi aproximativ 12 milioane de lei.
Șapte asocieri de firme au depus oferte pentru construcția noului stadion Dan Păltinișanu, cu o capacitate de 30.000 de locuri, pentru care Compania Națională de Investiții (CNI) pune la bătaie suma de 569.839.200 lei, fără TVA.
2. CON-A Operațional, Prodesign Engineering & Construcții, CON-A, CON-A Productions, Kone Ascensorul, Flexik Automation;
3. Concelex, Construcții Erbașu, Schindler Romania, Concelex Engineering SRL, Terra Gaz Construct, Quadratum Architecture;
4. Strabag, ACI Cluj-Napoca, Soletanche Bachy Fundații, Kone Ascensorul, Concert Structure;
5. Swietelsky Construct, Swietelsky Epito Korlatolt Felelossegu Trasasag, Swietelsky Magyarorszag Kft, Arcadia AEN Architecture & PM Otis Lift;
6. MIS Geup, AD Astra IPP SRL, Kesz Construcții Romania, Apa Plus 97, SDC Consulting Engineers, Aquaserv Construcții Conico SRL, SDV Proiect, Kesz Epito Zrt;
7. Yildizlar Inșaat ve Ticaret AȘ, Desa Engineering Construcții SRL, Sport Fields, Allied Engineers Grup, Arcadia AEN Architecture & PM, IFMA.
Proiectul, care trebuie finalizat de constructor în 30 de luni, cuprinde nu doar facilități pentru sport, ci și spații de divertisment și expoziție.
Pe noul stadion Dan Păltinișanu se vor putea disputa atât meciuri de fotbal, pentru care s-a obținut omologare Categoria UEFA 4, cât și rugby, pentru care omologarea este la cel mai înalt nivel în sportul cu balonul oval.
Foto: Facebook / Alfred Simonis















