Compania independentă Arte-Factum prezintă spectacolul „Eréndira&bună-sa/replayed” în cadrul proiectului de cultură comunitară TEATRUL CETĂȚII, inițiat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, marți, 21 februarie 2023.
Inspirat de opera scriitorului Gabriel García Márquez, spectacolul abordează subiecte sensibile și vulnerabile ale lumii contemporane, cum ar fi abuzul și traumele, și explorează modul în care visul pătrunde în teatru.
„Încercăm în acest spectacol să vorbim asumat și sincer despre abuz și traumă, despre cât și cum implici în practica teatrală experiențe personale traumatizante, despre condiția actorului tânăr și puterea lui de a discerne între realitate și ”trăirism”, despre cât de pregătiți sunt tinerii actori pentru acest joc cu focul, pe linia fluidă dintre viață și teatru. Vorbim despre una dintre cele mai monstruoase forme despre abuz, căci, dincolo de ficțiunea genială care ne-a inspirat, exploatarea sexuală a unei copile este o devianță atroce a lumii actuale. O altă temă supusă analizei a fost modul în care visul pătrunde în teatru și îi modifică alchimia profundă, cum acționează el asupra resorturilor intime ale teatralității. Eréndira&bună-sa este, așadar, teatru de explorare și experiment, teatru-școală și teatru-militant, însă, mai mult decât orice, este un spectacol de teatru cu actori tineri și talentați, care au avut curajul și dorința de a explora teritorii fragile ale parcursului lor personal și teatral. Impactul pe care spectacolul nostru l-a avut, faptul că sunt spectatori care revin la fiecare versiune și reprezentație, subliniază sensul acestui proiect” – Levente Kocsárdi, regizor.
Distribuția spectacolului include actorii Aida Olaru, Iulia Ioana, Teodor Cauș, Bálint Előd Flavius Ichim și Alexandru Popescu, sub regia lui Levente Kocsárdi.
Spectacolul are loc în Studioul Franciscan din Timișoara marți, 21 februarie 2023, la ora 20:00, iar rezervările se pot face la numărul de telefon 0752111807.