Nicoleta Coica November 26, 2019

 

Târgul de Crăciun Timișoara 2019 își deschide porțile, ca în fiecare an, la 1 Decembrie, când România își celebrează și Ziua Națională, iar aprinderea iluminatului festiv este programată, de această dată, la ora 18:00. Primăria Timișoara a pus la cale „un amplu program artistic ce se va desfășura pe durata a 22 de zile de concerte, dar și cu numeroase modalități de divertismente și cu o largă paletă a produselor gastronomice”.

 

 

Piaţa Libertăţii găzduieşte patinoarul, având o suprafaţă mult mai mare decât în 2018 (1000 mp), dar şi “Căsuţa lui Moş Crăciun” cu ateliere pentru copii, căsuţele meşterilor populari, carusel, maşinuţe şi diverse jocuri pentru copii. În plus, în weekend, între orele 14 – 17, pe întreaga durată a târgului, Direcţia de Mediu a Primăriei Timişoara va asigura plimbări gratuite cu trenuleţul, pentru copii,  în Piaţa Libertăţii şi Piaţa Victoriei. Patinoarul va respecta orarul de funcţionare al Târgului de Crăciun(10- 22) şi va asigura accesul pe durata unei zile întregi pe baza unui bilet de intrare.

 

 

În Piaţa Victoriei şi în parcarea Modex vor fi amenajate nu mai puţin de 100 de căsuţe în care se vor comercializa produse gastronomice tradiţionale, decoraţiuni specifice Crăciunului, obiecte personalizate ce pot fi dăruite cu titlu de cadou. Dacă zona produselor gastronomice din Piaţa Huniade va fi accesibilă până în 5 ianuarie, în Piaţa Victoriei căsuţele vor rămâne deschise până în 12 ianuarie 2020.

 

 

 

Programul artistic din Piaţa Victoriei al Târgului de Crăciun Timișoara 2019

1 decembrie – “La mulţi ani, România”

16.00-22.30 – Holograf, Mira, Dragoş Moldovan, Ansamblul ,”Timişul” şi Olguţa Berbec, Robert Tărnaveanu, Petrică Miulescu Irimică, Stana Stepanescu, Doriana Talpeş, Dumitru Stoicănescu, Ansamblul ,”Ghiocelul” din Giroc şi Mariana Zota, Mona-Lisa şi Radu Sufan, Bogdan Firu şi Loredana Sur.

Citește și:  La începutul lunii mai, sunteți invitați la Pedalarea de Primăvară

 

2 decembrie

17:00 Incubatorul de Arte

18:00 Gheorghe Iovu

 

3 decembrie

17:00 Valeriu Iocsa – nostalgii folk

17:30 Anthony& Livemuseart

18.00 Big Band

 

4 decembrie

17:00 Fabrica de Arte

17:30 Şcoala Pro Muzica

19:00 Ansamblul ”Timişul” Tineret

 

5 decembrie

17: 00 Cromatick Voice şi Liceul ,,Gerhardinum” – concert pop

18:30 Liceul de Muzică,, Ion Vidu”

19:00 Parada lui Krampus, organizată de Produrabil

 

6 decembrie

17:00 Piti Show – emisiune interactivă cu şi pentru copii

18.00 Şcoala de Arte din Caransebeş

18:20 Şcoala “Denisse”

18:30 ”Timişoara cântă!”

19:00 SuddenFeel

20:00 Andra Gogan

 

7 decembrie – ”Noi umblăm să colindăm”

17:00 Florentina şi Petre Giurgi(Maramureş), Adrian Stanca, Raluca şi Oana Stanca, Cătălin Maximuc(Moldova), Ansamblul ,,Pusta Banatului’’

 

8 decembrie

17:00 Colindători din Voiteg, Banloc, Gătaia, Nitchidorf

18.30 Maryliss

19:30 Mihai Trăistariu

 

9 decembrie

17:00 Colindători din Deta, Giera şi Birda

17:30 Colinde cu Cromatick Voice

18.30 Epoka

 

10 decembrie

17:00 Generaţia Muzicii

18:30 Şcoala Populară de Artă ”Ion Românu” Reşiţa şi soliştii Ionela Badalan, Maria Csychy , Consuela Grigoriu, Ana Parvulescu Cega, Cristina Rotariu

 

11 decembrie

17:00 Palatul Copiilor Timişoara

18:30 Ansamblurile” Cununa Timişului” şi ”Datina” din Ghiroda, “Flori din câmpie” din Giarmata Vii

 

12 decembrie

17:00 Piti Show – emisiune interactiva cu și pentru copii

18:00 Big Band

19:00 Colinde – Incubatorul de Arte

19:00 Spectacolul anual al Ansamblul Timişul- sala Capitol

 

13 decembrie

17:00 Vest

18:00 Pastiche

19:00 Box Office

20:00 Andreea Bănică

 

14 decembrie

17.00 Cantodena- colinde

17.30 Asociaţia pentru Promovarea Tradiţiilor

18.30 ”Timişoara cântă!”

19.30 Amalia Gaiţă

Citește și:  Un nou Hub de entertainment, la Flight Festival

20.30 AMI

 

15 decembrie

18.00 Festivalul Coral ”Leru-i, Doamne, Ler”- parteneriat cu Mitropolia Banatului

19.00 ”Casa Familiei Reunite colindă frumos româneşte”: Mariana Anghel, Marcel Anghel, grupul ”Folcloriştii” şi grupul cameral-instrumental ”Cantores”, organizat de către Casa Familiei Reunite.

 

16 decembrie – Folk pentru Revoluție

17: 00 Concert de muzică folk dedicat Revoluţiei Române din Decembrie 1989: Mircea Vintilă, Mircea Baniciu şi Ducu Bertzi

 

18 decembrie

17:00 Corul Catedralei ,,Învierea Domnului’’ din Caransebeș

17:30 TmHarmony

18: 30 Şcoala de Muzică şi Artă ,,Artsoma”

19:00 Facultatea de Muzică şi Teatru Timişoara– concert

20:00 Crăciun Medieval – Peregrinii&Deep6 Project

 

19 decembrie

17:00 # Atenţie! Moș Crăciun există! producţie a Companiei ,,Phantasia”, în colaborare cu Teatrul pe Roţi Arad, Trupa Thespis Timişoara, Trupa Rhythmic Dance Dumbrăviţa, Piti Show Radio Timişoara

 

20 decembrie – Rock for Revolution

18:00 Rock for Revolution: Cargo, Phoenix, Pro Musica, Sonatic

 

21 decembrie

17:00 ”Vin colindătorii cum veneau odată..”: Corala ,,Contrast” şi Petrică Moise, colindători din Giarmata şi Pischia, Chevereşu Mare şi Carani, Maria Petchescu, Maria Florea, Mariana Susca, Cosmina Bradean, Adrian Petcu, Felicia Costa s.a.

19:30 Alexandra Cancel & Sebastian Dragomir

20:00 Mircea Rusu Band

 

28 decembrie – „Timişoara cântă!”

19:00 Pseudonym

20:00 Rezident EX

 

29 decembrie “Timişoara cântă!”

18:00 Skywalkers

19:00 Remember.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*