O furtună, care a ținut aproape jumătate de oră, s-a abătut asupra Timișoarei, luni dimineața, și a generat mai multe situații de urgență care au necesitat intervenția pompierilor timișeni.
Copaci doborâți, subsol inundat, dar și un incendiu sunt urmările furtunii în Timișoara și în județ.
„În cursul dimineții, ca urmare a manifestării fenomenelor meteorologice, ISU Timiș a fost solicitat să intervină la urmatoarele situații de urgență:
– 5 degajări copaci căzuți pe carosabil/autoturisme, toate în Mun. Timisoara;
– 1 inundație la subsolul unei grădinițe din Mun. Timisoara;
-1 incendiu la acoperișul unei locuințe, lovit de trăsnet, în localitatea Bucovăț. Incendiul nu s-a extins și la construcție, fiind localizat la nivelul acoperișului. A fost afectată doar o grindă a acoperișului”, a declarat purtătorul de cuvânt ISU Timiș.
Pompierii au intervenit cu șapte autospeciale de lucru cu apă și spumă, două autoscări mecanice, două electropompe și 26 pompieri.
Din fericire, nu au fost înregistrate persoane rănite în urma furtunii din această dimineață.
foto: Anton Kovacs