Info Timișoara April 23, 2019

Timișorenii sunt invitați să evadeze din zona urbană și să vină în centrele satelor și comunelor din județ, acolo unde vor avea loc Rugile Bănățene, începand de la Sărbătorile Pascale și până la 1 august.

Rugile se sărbătoresc în funcție de hramul bisericilor, iar cei mai îndrăgiți cântăreâi de muzică populară îi vor încanta pe bănățeni.

Lista Rugilor din județul Timiș:

Lugoj:
Tapia (20 iulie – Sf. Ilie)

Buzias:
Silagiu (6 iunie – Înălţarea Domnului);
Bacova (20 iulie – Sf. Ilie);

Ciacova
Cebza (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Petroman (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel);

Deta
Ruga ortodoxa:
Opatiţa (29 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti);
Deta (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile).
Ruga catolică:
Deta (26 iulie – de Sf. Ana)

Faget
Băteşti și Povârgina (16 iunie – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);
Temereşti și Bichigi (29 iunie – Sf. Ap. Petru şi Pavel)

Gataia
Gataia (29 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti);
Colonia – Gătaia (5 Mai – Pastile Mici – Duminica Tomii);
Şemlacu Mare (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Şemlacu Mic (6 august – Schimbarea la fata a Domnului);

Recas
Bazoş (29 aprilie – a doua zi de Sfintele Pasti);
Petrovaselo şi Stanciova (6 mai – Sf. Sava);
Izvin (5 mai – la o săptămână după Sfintele Paşti);
Recaş (15-16 iunie – week-endul de Rusalii);

Balint
Balint si Targoviste (29 aprilie – a doua zi de Sfintele Paşti)

Banloc
Banloc (6 iunie – Inaltarea Domnului);
Partos ruga ortodoxă (16 iunie – Rusaliile);

Becicherecu Mic
Ruga ortodoxă sarba (22 mai)

Belint
Belint (29 – 30 aprilie – a doua si a treia zi dupa Sfintele Pasti);
Babsa (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Bethausen
Cliciova (29 aprilie – a doua zi dupa Sfintele Pasti);

Birda
Berecuta si Sangeorge (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Manastire (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Barna
Botineşti (16 iunie – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile);

Citește și:  „Duce, duce, ia-ți cățaua și ți-o fuce!” Povestea Lupoaicei din Timișoara

Boldur
Ohaba Forgaci (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);
Jabar (29 – 30 iunie);
Sinersig (20 iulie)

Brestovat
Lucaret (4 mai – prima sambata dupa Sfintele Pasti);
Tes (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Carpinis
Iecea Mica (20 iulie – Sf. Ilie);

Cenad
Hramul bisericii ortodoxe sarbe (22 mai);
Hramul Manastirii Sf. Ioan Botezătorul (24 iunie);
Hramul Bisericii Ortodoxe Romane (26 iunie);
Hramul Bisericii Greco-Catolice (29 iunie);

Cenei
Ruga ortodoxă romana:
Bobda (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);
Ruga ortodoxa sarba:
Cenei (26-27 iulie);

Checea
Ruga ortodoxa sarba (6 mai);
Zilele comunei si ruga romaneasca (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii)

Cheveresu Mare
Ruga ortodoxa romana:
– Cheveresu Mare (16 – 17 iunie – week-end de Rusalii);
– Dragsina (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Ruga catolică:
– Vucova (1 mai);

Costeiu
Costeiu (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Zilele comunei Costei (7-8 iulie);

Criciova
Jdioara (29 – 30 iunie);
Ciresu (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);

Curtea
Curtea (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel)

Darova
Sacosu Mare (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Dudestii Vechi
Ruga ortodoxa:
Dudestii Vechi (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel)

Dumbravita
Ruga ortodoxă (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile)

Fibis
Fibis (2 iunie – la 5 săptămâni după Sf. Pasti)

Fardea
Ruga si hramul bisericii in localitatile:
Fardea (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Zolt (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);

Gavojdia
Gavojdia (8 -9 iunie – week-endul de Inaltarea Domnului);
Salbagel (29-30 iunie);

Ghilad
Ruga ortodoxa romana:
Ghilad (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Gad (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Ghiroda
Ghiroda (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);

Ghizela
Sanovita – Ziua Bazaltului (18 – 20 iulie);

Citește și:  Picturi celebre pe ouă gigant, la Iulius Mall Timișoara

Giarmata
Cerneteaz (9 mai);

Giera
Ruga romaneasca:
Toager (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Ruga sarbeasca:
Giera (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile)
Ruga ungureasca:
Graniceri (28 iulie – ultima duminica din iulie);

Giroc
Giroc (28 – 29 aprilie – prima si a doua zi de Sfintele Pasti);

Giulvaz
Giulvaz (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Rudna (7 iulie);
Crai Nou (20 iulie – Sf. Ilie);
Ivanda (26 iulie)

Jamu Mare
Jamu Mare (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Gherman (6 iunie – Inaltarea Domnului);
Clopodia (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Latunas (27 iulie);

Jebel
Jebel (20 iulie – Sf. Ilie).

Liebling
Liebling (16 – 17 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);

Livezile
Ruga sarbeasca:
– Livezile (6 iunie – Inaltarea Domnului)

Lovrin
Lovrin (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel)

Margina
Breazova (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Cosevita (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);

Masloc
Masloc (1 iulie);

Moravita
Dejan (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Stamora Germana (20 iulie – Sf. Ilie);

Mosnita Noua
Mosnita Veche (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Mosnita Noua (20 iulie – Sf. Ilie);

Nadrag
Nădrag (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Nitchidorf
Nitchidorf (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Otelec
Iohanisfeld (29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel);

Parta
Zilele comunei Parta (1 – 2 mai);

Peciu Nou
Ruga romaneasca:
Dinias (21 mai – Sf. Constantin si Elena);
Ruga sarbeasca:
Dinias (22 mai);
Sanmartinu Sarbesc (6 iunie – Inaltarea Domnului);
Peciu Nou (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile).

Periam
Zilele comunei Periam – (27 28 iulie – ultimul weekend din luna iulie);

Pietroasa
Crivina de Sus (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Pietroasa (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);

Pischia
Murani (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Citește și:  Cei mai frumoși fluturi tropicali vor putea fi admirați într-o seră, special amenajată, la Iulius Mall

Racovita
Hitias (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);

Remetea Mare
Ianova (3 mai – Izvorul Tamaduirii – prima vineri după Sfintele Pasti);

Sacosu Turcesc
Stamora Romana (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Sacosu Turcesc (20 iulie – Sf. Ilie);

Saravale
Ruga romaneasca (21 mai – Sf. Constantin si Elena);
Ruga sarbeasca (22 mai).

Satchinez
Hodoni (20 iulie – Sf. Ilie);

Sacalaz
Sacalaz (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Beregsau Mare (5 mai – prima duminica dupa Sfintele Pasti);
Beregsau Mic (6 mai)

Sanmihaiu Roman
Sanmihaiu Roman si Utvin (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti).

Sanpetru Mare
Ruga ortodoxă sârbă:
Sânpetru Mare (22 mai).

Teremia Mare
Nerău (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);

Tomesti
Colonia Fabricii (29 iunie – Sf. Petru si Pavel);
Romanesti (20 iulie)
Hramul Manastirii „Izvorul lui Miron“ Romanesti (3 mai – Izvorul Tamaduirii – prima zi de vineri dupa Sfintele Pasti si 20 iulie – Sf. Ilie);
– Hramul Manastirii „Acoperamantul Maicii Domnului“ Luncanii de Sus (21 mai)

Topolovatu Mare
Topolovatu Mare (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Cralovăţ (6 mai – Sf. Gheorghe sarbesc);
Sustra (6 iunie – Inaltarea Domnului);
Ictar (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Topolovatu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);

Tormac
Sipet si Cadar (28 aprilie – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);

Traian Vuia
Jupani (20 mai);
Sudrias si Surducu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Traian Vuia (22 iulie);

Varias
Ruga ortodoxa romana:
Sanpetru Mic (21 mai – Sf. Constantin si Elena);
Varias si Gelu (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ruga ortodoxa sarba:
Varias (21 mai);
Gelu (7 iulie).

Victor Vlad Delamarina
V.V. Delamarina si Visag (16 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Herendesti (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Petroasa Mare (12 iulie – Sf. Petru după rit vechi);

sursa: Opinia Timișoarei

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*