SCM Politehnica Timișoara a câstigat, cu scorul de 29-25 (12-11), partida de pe teren propriu cu CSU Suceava, contând pentru etapa a noua a Ligii Naționale de Handbal masculin.
Pentru Poli, au marcat Filip Marjanovic (6), Flavius Cîmpan, Cristi Fenici și Eduard Belchite (câte 4), Răzvan Trif și Antonio Bordeanu (câte 3), Haris Buljina (2), Christian Manojlovic, Mark Adoreanu și Marius Sadoveac, câte unul.
La Suceava, cei mai buni marcatori au fost Marian Zaritchi (5), Claudiu Lazurcă și Botond Balasz (câte 4).
Oaspeții au fost mai eficienți aproape jumătate din prima repriză, în care s-au aflat cu un gol în fața timișorenilor. Rolurile s-au inversat în minutul 16, când Poli a preluat conducerea, scor 6-5, grație lui Filip Marjanovic, după ce a transformat o lovitură de la 7 m. În ultimele trei minute ale reprizei, „alb-violeții” s-au distanțat la două goluri, însă echipa suceveană a revenit de fiecare dată și a păstrat ecartul de doar un gol.
Partitura din prima repriza s-a repetat și după pauză. Suceava a egalat la 13, în minutul 34, și a intrat în avantaj, fiecare echipă ținându-se scai una de alta. Minutul 47 a consemnat răsturnarea situației pe tabelă. Polona revenit la butoane și a preluat conducerea, scor 20-19. Odată cu trecerea timpului, acest joc de-a șoarecele și pisica a început să devină o povară din ce în ce mai grea din punct de vedere mental, pentru jucătorii ambelor formații.
În cele din urmă, handbaliștii lui Pero Milosevic au avut nervii mai tari, au fost mai lucizi, atât în apărare, cât și în ofensivă, beneficiind și de căderea fizică a celor de la Suceava. Pentru formația moldoveană a fost a treia deplasare consecutivă, după meciurile de la Baia Mare, Constanța și, astăzi, Timișoara.
Rând pe rând Trif, Câmpan, Manojlovic, Marjanovic au devenit viorile întâi, care au dat tonul pentru „marșul triumfal” în sala Olimpia, dirijați excelent de pe margine de Pero Milosevic.
Golurile lor din ultimele minute, dublate de efortul coechipierilor în defensivă au dus la distanțarea pe tabelă, care s-a oprit la 29-25.
Victoria este extrem de importanta pentru Poli în economia campionatului, unde echipa noastră a acumulat 12 puncte, cu care ocupă, momentan, locul 7 în clasament.
Etapa viitoare, Poli are o deplasare extrem de grea, la Turda, unde va întâlni Potaissa, formație aflată pe locul doi în Liga Natională de Handbal.
foto arhivă









