Timișorenii afectați de valurile de căldură extremă vor avea la dispoziție cinci puncte de prim ajutor special amenajate în oraș, unde vor primi apă potabilă și asistență medicală de bază. Primăria Timișoara, în parteneriat cu autoritățile de sănătate și organizațiile umanitare, activează aceste centre în toate zilele în care temperaturile depășesc 35°C, pentru a proteja populația vulnerabilă.
Autoritățile locale din Timișoara reiau măsurile de protecție împotriva caniculei pentru a sprijini populația în perioadele critice. Primăria Municipiului Timișoara, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, deschide și în acest an puncte de prim ajutor unde cetățenii pot primi apă și asistență medicală de bază în perioadele cu temperaturi ridicate.
Când funcționează punctele de prim ajutor și cine sunt beneficiarii
Corturile și spațiile de ajutor vor fi complet operaționale exclusiv în zilele de vară extrem de calde, atunci când termometrele depășesc pragul de 35°C. Programul de funcționare stabilit este zilnic, în intervalul orar 10:00–18:00.
Aceste măsuri sunt luate pentru a veni în sprijinul persoanelor cele mai expuse efectelor negative ale căldurii intense. Centrele sunt destinate persoanelor afectate de temperaturile ridicate, în special vârstnicilor, copiilor și celor cu probleme de sănătate.
Cele 5 locații din Timișoara unde se acordă ajutor
Pentru a asigura o acoperire optimă în zonele intens tranzitate, spațiile de asistență au fost distribuite în cinci puncte strategice din oraș:
Oficiul Poștal nr. 1 Timișoara – Bd. Revoluției din 1989 nr. 2
Opera Română Timișoara – Piața Victoriei
Oficiul Poștal nr. 5 (ghișeul nr. 1) – str. 1 Decembrie 1918 nr. 90
Piața Iosefin
Piața Badea Cârțan
Pentru a asigura buna funcționare a acestor centre, implicarea autorităților va crește în momentele în care vremea devine extremă:
„Municipalitatea va asigura aprovizionarea cu apă potabilă în toate punctele de prim ajutor și va desemna personal medical care va oferi asistență pe durata avertizărilor de cod portocaliu și cod roșu de caniculă.”
Fântâni forate și cișmele active în parcurile din Timișoara
Pe lângă aceste puncte de intervenție rapidă, locuitorii și vizitatorii orașului au la dispoziție și alte surse alternative de hidratare. În mai multe zone ale orașului, există fântâni forate, care pot ajuta la răcorirea trecătorilor.
De asemenea, rețeaua publică oferă puncte de alimentare cu apă în principalele spații verzi. În Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței cetățenii au la dispoziție cișmele, accesibile și animalelor de companie.
Ce recomandări fac medicii pe timp de caniculă
Pentru a preveni problemele medicale grave generate de expunerea prelungită la soare și la temperaturi ridicate, specialiștii recomandă evitarea deplasărilor pe stradă în intervalul critic 11:00–18:00 și a expunerii prelungite la soare.
În plus, medicii subliniază importanța unui stil de viață adaptat condițiilor meteo extreme:
„Este important consumul a cel puțin doi litri de lichide, evitarea alcoolului și a băuturilor cu cofeină sau zahăr și alegerea unor alimente ușoare, precum fructe și legume. Se recomandă haine lejere, deschise la culoare, precum și folosirea pălăriei și a ochelarilor de soare.”
foto arhivă










