Timișoara a primit ultimul tramvai din lotul de 17 achiziționat printr-un proiect finanțat prin PNRR, destinat îmbunătățirii transportului public. Valoarea totală a proiectului depășește 308 milioane de lei, incluzând tramvaie, troleibuze și autobuze nepoluante.
Ultimul tramvai din lotul de 17 achiziționat prin proiectul „Achiziția de vehicule nepoluante necesare îmbunătățirii transportului public de călători în zona Timișoara – Runda 2” a fost livrat de compania Bozankaya. Acest proiect beneficiază de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Cele 17 tramvaie, de culoare galbenă, au fost proiectate pentru a oferi confort sporit călătorilor. Acestea au o lungime de aproximativ 30 de metri, podea complet coborâtă, aer condiționat, încălzire, Wi-Fi, GPS, panouri LED și sisteme de avertizare în caz de coliziune. Fiecare tramvai poate transporta până la 251 de persoane.
Șapte dintre garniturile livrate se află în prezent în procedură de recepție și urmează să fie introduse pe traseele din oraș.
Proiectul, cu o valoare totală de 308.492.337,40 lei, include și achiziția a opt troleibuze cu emisii zero și 30 de autobuze nepoluante. Finanțarea, asigurată prin PNRR Componenta 10 – Fond Local, Investiția I.1.1, acoperă o sumă eligibilă de 259.237.258,32 lei, la care se adaugă TVA-ul aferent și contribuția de la bugetul local.
„Data începerii proiectului a fost 9 ianuarie 2023, iar finalizarea acestuia este programată pentru 9 iulie 2025”, se arată în comunicatul emis de Primăria Municipiului Timișoara.
Obiectivul acestui proiect este reducerea poluării și creșterea calității vieții prin modernizarea și extinderea flotei de transport public.