Primăria Municipiului Timișoara va desfășura noi tratamente de dezinsecție terestră în perioada 5-10 august 2024, între orele 21:00 și 6:00, pentru combaterea țânțarilor și larvelor acestora.
Reprezentanții Primăriei Timișoara au anunțat că acțiunile de dezinsecție terestră vor continua și în luna august pentru a asigura un mediu sănătos și confortabil locuitorilor. Tratamentele vor avea loc între 5 și 10 august 2024, în funcție de condițiile meteorologice, în intervalul orar 21:00 – 6:00, pentru a minimiza disconfortul cetățenilor.
Stropirile vor fi efectuate în parcuri, locuri de joacă, pe malurile Begăi și în zonele cu bălți, acoperind peste 2 milioane de metri pătrați. Primăria sfătuiește locuitorii să evite zonele de acțiune ale utilajelor în timpul pulverizării soluțiilor. În special, copiii, persoanele vârstnice, cele cu afecțiuni cardiace, astmatice sau alergice trebuie să ia măsuri de precauție.
Primăria recomandă proprietarilor de locuințe situate la maxim 20 de metri de aliniamentul stradal să țină ferestrele închise pe durata stropirilor. De asemenea, apicultorii sunt sfătuiți să își protejeze albinele prin mutarea stupilor în afara ariei de stropire în această perioadă.
Personalul care va efectua tratamentele este calificat și autorizat, echipat corespunzător, iar produsele folosite sunt avizate de Comisia Națională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătății. Printre acestea se numără Cymina Plus, utilizată pentru combaterea țânțarilor adulți, și Vectobac WG, folosit pentru combaterea larvelor.
Pe lângă tratamentele terestre, în perioada 1-2 august se va desfășura și o campanie de dezinsecție aeriană, fiind a patra din acest an, vizând combaterea țânțarilor și a altor insecte dăunătoare.