SCM Timișoara a mai făcut un pas spre eșalonul al doilea al handbalului românesc, după înfrângerea suferită, astăzi, 8 martie, pe teren propriu, în fața formației CSM București, scor 24-25 (14-14), meci contând pentru etapa a XIX-a Ligii Naționale.
Pentru Timișoara, golurile au fost marcate de Filip Marjanovic (5 goluri din 7 aruncări), Antonio Bordeianu (4/5), Christian Manojlovic (4/6), Cristian Fenici (3/4), Marius Sadiveac (3/4), Haris Bulina (2/3), Mark Adoreanu (1/1), Vlad Chira (1/2), Răzvan Trif (1/4).
Ca la box
Partida a fost ca un meci de box, în care cei doi parteneri și-au carat croșee, upercuturi, directe, dar fără să fie semn de KO. Timișoara a punctat prima, dar s-a trezit la -2 pe tabelă, însă jucătorii lui Pero Milosevic au reacținat și, de la -2, au ajuns la +2. Totuși, pauza a găsit ambele formații la egalitate. Încă 30 de minute de speranță pentru Poli. Cu mențiunea că „alb-violeții” au stat mai bine față de prima repriză, atât fizic, cât și psihic. Au condus până în minutul 46, când balanța s-a înclinat în favoarea bucureștenilor. Mai întâi, aceștia au egalat la 21 și, în minutul 50, au preluat conducerea, pe care nu au mai cedat-o pâna la final, înfrângere care a trimis-o pe Poli pe locul 13, penultimul din clasamentul Ligii.
SCM pare că scapă de baraj
La conferită de presă în care a fost prezentat oficial, Alexandru Dedu își fixase ca obiectiv evitarea barajul. Rezultatele par să confirme. Echipa chiar evită barajul, dar, astăzi, ea este pe loc un loc care asigura retrogradadarea directă. Vestea bună e că nu poate să retrogradeze de pe ultimul loc, deținut de CSM Făgăraș, echipa cu 19 înfrângeri din tot atâtea posibile.
Un licăr de speranță
Lasând la o parte ironiile, chiar există o veste bună. Etapa viitoare, SCM Timișoara joacă exact în fieful celor de la CSM Făgăraș și are ocazia de a pune capăt unei serii de zece meciuri fără victorie în campionat.
Ultimul succes al echipei antrenate de Pero Milosevic datează de la 24 octombrie, anul trecut, când bănățenii se impuneau, surprinzător, în fața celor de la CSM Suceava, scor 29-25 (12-11).
După Făgăraș… potopul
Și partea pozitivă se cam oprește aici, pentru că, după meciul de la Făgăraș, Timișoara intră în febra meciurilor cu echipele bune și foarte bune ale campionatului. „Încălzirea” e făcută de locul 9 din clasament, CSM Vaslui, acasă, urmată de o deplasare la CSM Suceava. Iar ultimele patru etape sunt împotriva locurilor 3 (Potaissa Turda, acasă), 2 (Minaur Baia Mare, deplasare), 5 (CSM Constanța, acasă) și 4 (HCM Buzău, în deplasare).
Practic, Poli a ajuns precum un pacient, care respira doar ajutat de aparate. E la un pas de colaps, iar singura speranță stă în defibrilator. Un „infarct” la Făgăraș este echivalent cu decesul.
Foto (c): Facebook / scmtimisoara