Gruparea de Jandarmi Mobilă Timișoara va fi prezentă în perioada 25–28 aprilie la mai multe evenimente din județele Timiș și Caraș-Severin, pentru a asigura siguranța participanților la Rugi și competiții sportive.
Jandarmii din Timișoara vor fi la datorie și în acest weekend prelungit, între 25 și 28 aprilie, pentru a asigura ordinea publică la mai multe evenimente organizate în județele Timiș și Caraș-Severin.
Vor fi prezenți atât la Rugi organizate în localitățile Ianova, Murani, Colonia Gătaia și Izvin, cât și la „Ruga de la Caransebeș”, unde oamenii sunt așteptați în număr mare pentru a petrece în siguranță alături de familie și prieteni.
„Sfârșitul de săptămână ne aduce împreună cu iubitorii de muzică și voie bună, la manifestările dedicate Rugilor localităților Ianova, Murani, Colonia Gătaia și Izvin, din județul Timiș. Efective de jandarmi vor fi prezente și la evenimentul cultural-artistic ‘Ruga de la Caransebeș’, astăzi, duminică și luni, pentru ca acesta să se desfășoare în condiții de siguranță pentru participanți”, au transmis reprezentanții Grupării de Jandarmi Mobile Timișoara.
Pe lângă evenimentele tradiționale, jandarmii vor fi prezenți și la mai multe meciuri de fotbal, pentru a preveni incidentele și a asigura o atmosferă liniștită în tribune:
Vineri, de la ora 17:00, la meciul C.S. Timișul Șag – CS Lotus Băile Felix, în localitatea Șag.
Tot vineri, de la ora 17:00, la meciul CSC Ghiroda & Giarmata Vii – ACS Minerul Lupeni, pe stadionul „Emilian Pavel” din Ghiroda.
Sâmbătă, de la ora 11:00, la meciul ACS Dumbrăvița – CSM Focșani, pe stadionul „Ștefan Dobay” din Dumbrăvița.
Sâmbătă, de la ora 17:00, la meciul SSU Politehnica Timișoara – ACS Progresul Pecica, pe Stadionul Electrica din Timișoara.
Organizatorii și forțele de ordine le recomandă participanților să urmeze indicațiile și să respecte regulile de desfășurare ale fiecărui eveniment.
„Vă recomandăm să manifestați atenție față de indicațiile organizatorilor, să respectați regulile stabilite și nu uitați că puteți conta pe sprijinul nostru, solicitându-ne în mod direct sau prin apel la numărul unic de urgență 112, oricând considerați că este necesar”, au mai precizat reprezentanții jandarmilor.
Gruparea de Jandarmi Mobilă Timișoara colaborează în aceste misiuni cu celelalte instituții responsabile, pentru ca evenimentele să se desfășoare în siguranță și fără incidente.
foto arhivă










