Polițiștii locali din Timișoara au dat 439 de amenzi în valoare de peste 137.000 de lei, de la începutul acestui an, șoferilor care și-au lăsat mașinile în stațiile mijloacelor de transport în comun. Măsura vine după un val de reclamații trimise de călători și de reprezentanții Societății de Transport Public Timișoara (STPT), care s-au plâns că vehiculele parcate ilegal blochează traficul și pun în pericol siguranța oamenilor.
Șoferii care aleg să oprească sau să staționeze neregulamentar în stații riscă sancțiuni financiare usturătoare și puncte de penalizare. Potrivit legii, oprirea în locurile nepermise se pedepsește direct la buzunar, iar autoritățile au intensificat controalele pe teren.
De ce sunt periculoase parcările neregulamentare în stații
Problema parcărilor neregulamentare afectează tot mai mult transportul public din oraș. Atunci când stațiile sunt blocate de mașini private, șoferii de autobuze, troleibuze și vatmanii nu mai pot trage la bordură pentru a lăsa sau lua pasageri.
Poliția Locală Timișoara explică riscurile la care sunt expuși cetățenii:
„Nu parcați autoturismele în stațiile mijloacelor de transport în comun deoarece astfel este pusă în pericol siguranța călătorilor din acestea!”
Atunci când accesul în stație este blocat, șoferii STPT sunt obligați să oprească pe banda de circulație, creând cozi în trafic și expunându-i pe pasageri la accidente în timp ce urcă sau coboară.
Reprezentanții STPT arată că angajații lor „se văd nevoiți să încurce la rândul lor circulația celorlalți participanți la trafic dacă nu pot intra în stațiile special destinate.”
Unde au fost depistate cele mai multe probleme în Timișoara
Sesizările au curs în ultimele luni de la cetățeni și dispeceri STPT, fiind vizate mai multe zone aglomerate din oraș.
Printre punctele critice identificate se numără:
Parcul Botanic: Dispecerii și cetățenii au reclamat că în stația din fața parcului sunt parcate frecvent autovehicule.
Strada Cloșca: În stația de autobuz a liniei 13 staționează neregulamentar autoturisme.
Strada Ion Ionescu de la Brad: O autospecială cu platformă a ocupat stația de firobuz, blocând accesul vehiculelor de transport.
Piața Traian: Un autovehicul parcat neregulamentar a fost surprins blocând direct circulația tramvaielor.
Alte artere afectate: Au fost raportate blocaje similare în stațiile de pe Bulevardul Take Ionescu, Bulevardul Simion Bărnuțiu (spre Piața Badea Cârțan), Strada Sfântii Apostoli Petru și Pavel, dar și la stația STPT de la AEM.
Ce amenzi riscă șoferii și cum pot fi raportate neregulile
Conform prevederilor OUG 195/2002, articolul 108, oprirea neregulamentară în stații se sancționează cu amenzi cuprinse între 432,5 lei și 648,75 lei, la care se adaugă 2 puncte de penalizare pe permisul de conducere.
Bilanțul controalelor din acest an arată că „de la începutul anului, doar pentru astfel de opriri în stații polițiștii locali au aplicat un număr de 439 sancțiuni în valoare totală de 137.295 lei.”
Oamenii legii le cer conducătorilor auto să dea dovadă de responsabilitate și să respecte regulile de circulație.
Poliția Locală Timișoara „atrage atenția conducătorilor auto să nu blocheze aceste stații punând astfel în dificultate circulația mijloacelor de transport în comun, dar și în pericol cetățenii care urcă sau coboară din autobuze, troleibuze sau tramvaie.”
Timișorenii care observă mașini parcate ilegal în stații pot face sesizări telefonice.
„Cei care observă astfel de situații le pot semnala la Dispeceratul Poliției Locale, la numerele de telefon 0256.968 sau 0245.246.112.”













